Summer Sale

Define Seamless Sports Bra Graphite

299kr / 149kr

Sømløs sportsbh med let støtte.

Valgt farve: Mørkegrå
Fås i disse farver
Define Seamless Sports Bra Black
Define Seamless Sports Bra Black/Black
Define Seamless Sports Bra Coral
Define Seamless Sports Bra Daisy Blue
Define Seamless Sports Bra Dk Graphite
Define Seamless Sports Bra Dk Teal Melange
Define Seamless Sports Bra Dusty Green
Define Seamless Sports Bra Graphite
Define Seamless Sports Bra Grey Melange
Define Seamless Sports Bra Jungle Green
Define Seamless Sports Bra Rose
Define Seamless Sports Bra Storm
Define Seamless Sports Bra White
Vælg størrelse
XS
ruler
SIZE GUIDE SEAMLESS

*
Follow any special guidelines that you might find on the product page
*This is a general size guide for all our seamless products
*
Read our sports bra guide here.




Seamless Women (cm)
XSSMLXLXXL
Waist (C)56-6262-6868-7474-8080-8686-92
Lower Hip (D)81-8787-9393-9999-105105-111111-117
Thigh47-5050-5353-5656-5959-6262-65
Inseam to floor (E)76,57879,5818283
Chest (B)75-8181-8787-9393-9999-105105-111
Arm length (A)545657,5596061





We know that every body is unique and that people have different opinions about how a garment should fit. This is a general size guide for all our seamless garments for women. Since the fit differs depending on material, we ask you to read the specific recommendations on each product page. If there's no special recommendation on the specific product, use this guide or choose the size you normally wear and choose size based on your largest measurement.

Køb matchende produkt
Define Seamless Tights Graphite Wmn
50
XS
Define Seamless Tights Graphite Wmn
249kr (499kr)
Tekniske forhold
  • Seamless

    Seamless er teknisk set en strikkemetode, der anvendes i produktionsøjemed. I modsætning til "cut and sew" indebærer seamless, at tøjet rundstrikkes direkte i en maskine og sidenhen færdiggøres ved, at man skærer dele af beklædningsgenstanden ud for at lave ærmer og åbninger, og bagefter syr den sammen. Det betyder, at en færdig seamless-beklædningsgenstand kan have sømme, men mange færre end et konventionelt fremstillet stykke tøj efter "cut and sew"-metoden.

    Strikketeknikken seamless har undergået en enorm udvikling inden for de seneste 5-10 år og gør det i dag muligt at levere flere typer tekniske og ydelsesfremmende fordele såsom kompression, ventilation, fleksibilitet, mindre friktion og færre ubekvemme syninger. Udover designet og de tekniske funktioner medfører seamless-produktionen også mindre spild af tekstil, for i stedet for at skære dele ud til beklædningsgenstanden af et større tøjstykke, så strikkes seamless-tøjet direkte til sit endelige formål.

    Ved at ændre garn eller garnets sammensætning, og den måde man behandler det på, kan man opnå et hav af forskellige kombinationer af stretch, taktilitet, design og pasform.

    God åndbarhed

    Dette stykke tøj lader luften slippe igennem, så du kan føle dig tør og sval, selv under det hårdeste træningspas.

    Let støtte

    Sports-bh'en har let støtte. Passer til lavintense aktiviteter.

    Udtagelige indlæg

    Denne bh har udtagelige indlæg, så du kan vælge det look, der passer dig. De kan med fordel udtages inden vask.

Tekniske forhold
  • Seamless

    Seamless er teknisk set en strikkemetode, der anvendes i produktionsøjemed. I modsætning til "cut and sew" indebærer seamless, at tøjet rundstrikkes direkte i en maskine og sidenhen færdiggøres ved, at man skærer dele af beklædningsgenstanden ud for at lave ærmer og åbninger, og bagefter syr den sammen. Det betyder, at en færdig seamless-beklædningsgenstand kan have sømme, men mange færre end et konventionelt fremstillet stykke tøj efter "cut and sew"-metoden.

    Strikketeknikken seamless har undergået en enorm udvikling inden for de seneste 5-10 år og gør det i dag muligt at levere flere typer tekniske og ydelsesfremmende fordele såsom kompression, ventilation, fleksibilitet, mindre friktion og færre ubekvemme syninger. Udover designet og de tekniske funktioner medfører seamless-produktionen også mindre spild af tekstil, for i stedet for at skære dele ud til beklædningsgenstanden af et større tøjstykke, så strikkes seamless-tøjet direkte til sit endelige formål.

    Ved at ændre garn eller garnets sammensætning, og den måde man behandler det på, kan man opnå et hav af forskellige kombinationer af stretch, taktilitet, design og pasform.

    God åndbarhed

    Dette stykke tøj lader luften slippe igennem, så du kan føle dig tør og sval, selv under det hårdeste træningspas.

    Let støtte

    Sports-bh'en har let støtte. Passer til lavintense aktiviteter.

    Udtagelige indlæg

    Denne bh har udtagelige indlæg, så du kan vælge det look, der passer dig. De kan med fordel udtages inden vask.

  • Beskrivelse
  • Levering
  • Modellen på billedet er 177 cm og har størrelse S på.

    Define Seamless er en af vores mest populære kollektioner, og det it’kan man godt forstå. Det sømløse materiale er blødt, elastisk og fleksibelt, hvilket resulterer i et stykke tøj med stor bevægelighed og pasform. Leggings, sports-bh'er og toppe i flere trendy farver gør Define Seamless til den bedste kollektion af træningstøj til mange forskellige typer træninger.

    Der anvendes altså samlet set mindre stof. Det holdbare materiale er let at vedligeholde, beholder sin farve selv efter mange ture i vaskemaskine og fnulrer ikke. Med sin brede elastik nederst og sit stretchmateriale sidder Define Seamless Sports-BH på plads og får en god pasform. Smarte detaljer i stoffet med ICIW-logo på brystet og i ryggen. Bryderryg og dobbelte skulderstropper giver smart design.

    - God åndbarhed
    - 92% Nylon, 8% Spandex
    - ICIW-logo på brystet og på ryggen
    - Udtagelig vattering i skålene

    Specifikationer
      Farve: Mørkegrå
      Laundry: Vaskes ved minimum 40°C. Tåler ikke skyllemiddel. Tåler ikke tørretumbler. Vaskes sammen med lignende farver.
      Materialer: 92% Nylon, 8% Spandex
      Støtte: Let støtte
      Varenr: 10497-016
    • Vores ambition er at sende din ordre så hurtigt som muligt. Hvis du bestiller din ordre inden kl. 13.00, sendes den samme dag! Husk at leveringstider kan være længere i perioder med højsalg og helligdage. Ved kassen kan du se præcis hvilke priser og leveringsmetoder der gælder for din ordre.

      Priserne i vores webshop er inklusive moms. Forsendelsesomkostningerne lægges til prisen og betales af kunden. Forsendelsesomkostningerne meddeles ved bestilling.

      Vi tilbyder returnering inden for 365 dage og gratis ombytning. En returnering uden ombytning til et nyt produkt koster 49 DKK. Returneringer sendes gennem samme fragtmand som din ordre.



    • Beskrivelse

    • Define Seamless er en af vores mest populære kollektioner, og det it’kan man godt forstå. Det sømløse materiale er blødt, elastisk og fleksibelt, hvilket resulterer i et stykke tøj med stor bevægelighed og pasform. Leggings, sports-bh'er og toppe i flere trendy farver gør Define Seamless til den bedste kollektion af træningstøj til mange forskellige typer træninger.

      Der anvendes altså samlet set mindre stof. Det holdbare materiale er let at vedligeholde, beholder sin farve selv efter mange ture i vaskemaskine og fnulrer ikke. Med sin brede elastik nederst og sit stretchmateriale sidder Define Seamless Sports-BH på plads og får en god pasform. Smarte detaljer i stoffet med ICIW-logo på brystet og i ryggen. Bryderryg og dobbelte skulderstropper giver smart design.

      - God åndbarhed
      - 92% Nylon, 8% Spandex
      - ICIW-logo på brystet og på ryggen
      - Udtagelig vattering i skålene

      Specifikationer
        Farve: Mørkegrå
        Laundry: Vaskes ved minimum 40°C. Tåler ikke skyllemiddel. Tåler ikke tørretumbler. Vaskes sammen med lignende farver.
        Materialer: 92% Nylon, 8% Spandex
        Støtte: Let støtte
        Varenr: 10497-016
      • Levering

      • Vores ambition er at sende din ordre så hurtigt som muligt. Hvis du bestiller din ordre inden kl. 13.00, sendes den samme dag! Husk at leveringstider kan være længere i perioder med højsalg og helligdage. Ved kassen kan du se præcis hvilke priser og leveringsmetoder der gælder for din ordre.

        Priserne i vores webshop er inklusive moms. Forsendelsesomkostningerne lægges til prisen og betales af kunden. Forsendelsesomkostningerne meddeles ved bestilling.

        Vi tilbyder returnering inden for 365 dage og gratis ombytning. En returnering uden ombytning til et nyt produkt koster 49 DKK. Returneringer sendes gennem samme fragtmand som din ordre.



      ICIW Familien ser godt ud!

      Anmeldelser

      Køb looket

      Define Cropped 1/4 Zip Graphite
      40
      L S M
      Define Cropped 1/4 Zip Graphite
      209kr (349kr)
      Define Seamless Cropped T-shirt Graphite Wmn
      50
      L
      Define Seamless Cropped T-shirt Graphite Wmn
      164kr (329kr)
      Define Seamless LS Crop Top Graphite Wmn
      70
      L
      Define Seamless LS Crop Top Graphite Wmn
      99kr (329kr)
      Define Seamless LS Crop Top Graphite Wmn
      50
      M L XL
      Define Seamless LS Crop Top Graphite Wmn
      164kr (329kr)
      Define Seamless Tights Graphite Wmn
      50
      XS
      Define Seamless Tights Graphite Wmn
      249kr (499kr)

      Køb looket

      Define Cropped 1/4 Zip Graphite
      40
      L S M
      Define Cropped 1/4 Zip Graphite
      209kr (349kr)
      Define Seamless Cropped T-shirt Graphite Wmn
      50
      L
      Define Seamless Cropped T-shirt Graphite Wmn
      164kr (329kr)
      Define Seamless LS Crop Top Graphite Wmn
      70
      L
      Define Seamless LS Crop Top Graphite Wmn
      99kr (329kr)
      Define Seamless LS Crop Top Graphite Wmn
      50
      M L XL
      Define Seamless LS Crop Top Graphite Wmn
      164kr (329kr)
      Define Seamless Tights Graphite Wmn
      50
      XS
      Define Seamless Tights Graphite Wmn
      249kr (499kr)

      Andre har også købt

      Define Seamless Tights Graphite Wmn
      50
      XS
      Define Seamless Tights Graphite Wmn
      249kr (499kr)
      Define Seamless Tights Black Wmn
      35
      M XS L S
      Define Seamless Tights Black Wmn
      324kr (499kr)
      Define Seamless Sports Bra Black
      30
      L S XS M XL
      Define Seamless Sports Bra Black
      209kr (299kr)
      Genanvendte materialer
      Define Seamless Sports Bra Dusty Green
      30
      XS
      Define Seamless Sports Bra Dusty Green
      209kr (299kr)
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      60
      M XS S
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      159kr (399kr)
      Define Seamless Cropped T-shirt Black Wmn
      40
      L S XS M XL
      Define Seamless Cropped T-shirt Black Wmn
      197kr (329kr)
      Ribbed Define Seamless Tights Black Wmn
      40
      L S M XS
      Ribbed Define Seamless Tights Black Wmn
      329kr (549kr)
      Genanvendte materialer
      Define Seamless Tights Rose
      40
      M L XL
      Define Seamless Tights Rose
      299kr (499kr)

      Andre har også købt

      Define Seamless Tights Graphite Wmn
      50
      XS
      Define Seamless Tights Graphite Wmn
      249kr (499kr)
      Define Seamless Tights Black Wmn
      35
      M XS L S
      Define Seamless Tights Black Wmn
      324kr (499kr)
      Define Seamless Sports Bra Black
      30
      L S XS M XL
      Define Seamless Sports Bra Black
      209kr (299kr)
      Genanvendte materialer
      Define Seamless Sports Bra Dusty Green
      30
      XS
      Define Seamless Sports Bra Dusty Green
      209kr (299kr)

      Are you in the right place?

      • Åland
      • Argentina
      • Armenia
      • Australia
      • Austria
      • Belgium
      • Bosnia-Herzegovina
      • Brazil
      • Brunei
      • Bulgaria
      • Chile
      • China
      • Colombia
      • Costa Rica
      • Croatia
      • Cyprus
      • Czech Republic
      • Denmark
      • Dominica
      • Egypt
      • Estonia
      • Faroe Islands
      • Finland
      • France
      • Germany
      • Gibraltar
      • Greece
      • Hong Kong
      • Hungary
      • Iceland
      • India
      • Indonesia
      • Ireland
      • Israel
      • Italy
      • Kenya
      • Kuwait
      • Latvia
      • Lithuania
      • Luxembourg
      • Malaysia
      • Malta
      • Moldova
      • Monaco
      • Montenegro
      • Netherlands
      • New Zealand
      • Norway
      • Philippines
      • Poland
      • Portugal
      • Puerto Rico
      • Qatar
      • Reunion
      • Romania
      • Saudi Arabia
      • Serbia
      • Singapore
      • Slovakia
      • Slovenia
      • South Africa
      • Spain
      • Sverige
      • Switzerland
      • Taiwan
      • Thailand
      • Turkey
      • Ukraine
      • United Arab Emirates
      • United Kingdom