Summer Sale

Define Seamless Biker Shorts Black Wmn

399kr / 159kr

Sømløse cykelshorts med høj talje.

Valgt farve: Sort
Fås i disse farver
Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
Define Seamless Biker Shorts Light Grey Wmn
Define Seamless Biker Shorts Wmn Black/Black
Define Seamless Biker Shorts Wmn Daisy Blue
Vælg størrelse
XS S M
ruler
SIZE GUIDE SEAMLESS

*
Follow any special guidelines that you might find on the product page
*This is a general size guide for all our seamless products
*
Read our sports bra guide here.




Seamless Women (cm)
XSSMLXLXXL
Waist (C)56-6262-6868-7474-8080-8686-92
Lower Hip (D)81-8787-9393-9999-105105-111111-117
Thigh47-5050-5353-5656-5959-6262-65
Inseam to floor (E)76,57879,5818283
Chest (B)75-8181-8787-9393-9999-105105-111
Arm length (A)545657,5596061





We know that every body is unique and that people have different opinions about how a garment should fit. This is a general size guide for all our seamless garments for women. Since the fit differs depending on material, we ask you to read the specific recommendations on each product page. If there's no special recommendation on the specific product, use this guide or choose the size you normally wear and choose size based on your largest measurement.

Køb matchende produkt
Define Adjustable Sports Bra Black
60
M XS L S
Define Adjustable Sports Bra Black
131kr (329kr)
Tekniske forhold
  • Seamless

    Seamless er teknisk set en strikkemetode, der anvendes i produktionsøjemed. I modsætning til "cut and sew" indebærer seamless, at tøjet rundstrikkes direkte i en maskine og sidenhen færdiggøres ved, at man skærer dele af beklædningsgenstanden ud for at lave ærmer og åbninger, og bagefter syr den sammen. Det betyder, at en færdig seamless-beklædningsgenstand kan have sømme, men mange færre end et konventionelt fremstillet stykke tøj efter "cut and sew"-metoden.

    Strikketeknikken seamless har undergået en enorm udvikling inden for de seneste 5-10 år og gør det i dag muligt at levere flere typer tekniske og ydelsesfremmende fordele såsom kompression, ventilation, fleksibilitet, mindre friktion og færre ubekvemme syninger. Udover designet og de tekniske funktioner medfører seamless-produktionen også mindre spild af tekstil, for i stedet for at skære dele ud til beklædningsgenstanden af et større tøjstykke, så strikkes seamless-tøjet direkte til sit endelige formål.

    Ved at ændre garn eller garnets sammensætning, og den måde man behandler det på, kan man opnå et hav af forskellige kombinationer af stretch, taktilitet, design og pasform.

    Sweattech

    Vores egenudviklede Sweattech™-formel er designet til at transportere fugt og sved væk fra kroppen til stofoverfladen, hvor det fordamper. Dette giver dig mulighed for at holde dig tør og komfortabel under din træning.

    Firevejs stræk

    Materialet er strækbart både lodret og vandret, hvilket giver en fantastisk fleksibilitet og elasticitet. Det giver mulighed for fuld bevægelse for at gøre din træning så god som muligt.

Tekniske forhold
  • Seamless

    Seamless er teknisk set en strikkemetode, der anvendes i produktionsøjemed. I modsætning til "cut and sew" indebærer seamless, at tøjet rundstrikkes direkte i en maskine og sidenhen færdiggøres ved, at man skærer dele af beklædningsgenstanden ud for at lave ærmer og åbninger, og bagefter syr den sammen. Det betyder, at en færdig seamless-beklædningsgenstand kan have sømme, men mange færre end et konventionelt fremstillet stykke tøj efter "cut and sew"-metoden.

    Strikketeknikken seamless har undergået en enorm udvikling inden for de seneste 5-10 år og gør det i dag muligt at levere flere typer tekniske og ydelsesfremmende fordele såsom kompression, ventilation, fleksibilitet, mindre friktion og færre ubekvemme syninger. Udover designet og de tekniske funktioner medfører seamless-produktionen også mindre spild af tekstil, for i stedet for at skære dele ud til beklædningsgenstanden af et større tøjstykke, så strikkes seamless-tøjet direkte til sit endelige formål.

    Ved at ændre garn eller garnets sammensætning, og den måde man behandler det på, kan man opnå et hav af forskellige kombinationer af stretch, taktilitet, design og pasform.

    Sweattech

    Vores egenudviklede Sweattech™-formel er designet til at transportere fugt og sved væk fra kroppen til stofoverfladen, hvor det fordamper. Dette giver dig mulighed for at holde dig tør og komfortabel under din træning.

    Firevejs stræk

    Materialet er strækbart både lodret og vandret, hvilket giver en fantastisk fleksibilitet og elasticitet. Det giver mulighed for fuld bevægelse for at gøre din træning så god som muligt.

  • Beskrivelse
  • Levering
  • Modellen på billedet er 163 cm og har størrelse S på.

    Define Seamless er en af vores mest populære kollektioner, og det it’kan man godt forstå. Det sømløse materiale er blødt, elastisk og fleksibelt, hvilket resulterer i et stykke tøj med stor bevægelighed og pasform. Leggings, sports-bh'er og toppe i flere trendy farver gør Define Seamless til den bedste kollektion af træningstøj til mange forskellige typer træninger.

    - 4-vejs strækmateriale med den nyeste sømløse teknologi, der øger bevægelsesfriheden under din træning
    - Strækbart og holdbart materiale
    - ICIW-logo på venstre hofte
    - SWEATTECH™
    - Høj talje for perfekt pasform
    - 20 cm skridtlængde

    Specifikationer
      Farve: Sort
      Laundry: Vaskes ved minimum 40°C. Tåler ikke skyllemiddel. Tåler ikke tørretumbler. Vaskes sammen med lignende farver.
      Længde (cm): 20 cm
      Materialer: 92% Nylon, 8% Spandex
      Pasform: Stramtsiddende
      Varenr: 11256-001
    • Vores ambition er at sende din ordre så hurtigt som muligt. Hvis du bestiller din ordre inden kl. 13.00, sendes den samme dag! Husk at leveringstider kan være længere i perioder med højsalg og helligdage. Ved kassen kan du se præcis hvilke priser og leveringsmetoder der gælder for din ordre.

      Priserne i vores webshop er inklusive moms. Forsendelsesomkostningerne lægges til prisen og betales af kunden. Forsendelsesomkostningerne meddeles ved bestilling.

      Vi tilbyder returnering inden for 365 dage og gratis ombytning. En returnering uden ombytning til et nyt produkt koster 49 DKK. Returneringer sendes gennem samme fragtmand som din ordre.



    • Beskrivelse

    • Define Seamless er en af vores mest populære kollektioner, og det it’kan man godt forstå. Det sømløse materiale er blødt, elastisk og fleksibelt, hvilket resulterer i et stykke tøj med stor bevægelighed og pasform. Leggings, sports-bh'er og toppe i flere trendy farver gør Define Seamless til den bedste kollektion af træningstøj til mange forskellige typer træninger.

      - 4-vejs strækmateriale med den nyeste sømløse teknologi, der øger bevægelsesfriheden under din træning
      - Strækbart og holdbart materiale
      - ICIW-logo på venstre hofte
      - SWEATTECH™
      - Høj talje for perfekt pasform
      - 20 cm skridtlængde

      Specifikationer
        Farve: Sort
        Laundry: Vaskes ved minimum 40°C. Tåler ikke skyllemiddel. Tåler ikke tørretumbler. Vaskes sammen med lignende farver.
        Længde (cm): 20 cm
        Materialer: 92% Nylon, 8% Spandex
        Pasform: Stramtsiddende
        Varenr: 11256-001
      • Levering

      • Vores ambition er at sende din ordre så hurtigt som muligt. Hvis du bestiller din ordre inden kl. 13.00, sendes den samme dag! Husk at leveringstider kan være længere i perioder med højsalg og helligdage. Ved kassen kan du se præcis hvilke priser og leveringsmetoder der gælder for din ordre.

        Priserne i vores webshop er inklusive moms. Forsendelsesomkostningerne lægges til prisen og betales af kunden. Forsendelsesomkostningerne meddeles ved bestilling.

        Vi tilbyder returnering inden for 365 dage og gratis ombytning. En returnering uden ombytning til et nyt produkt koster 49 DKK. Returneringer sendes gennem samme fragtmand som din ordre.



      ICIW Familien ser godt ud!

      Anmeldelser

      Køb looket

      Define Adjustable Sports Bra Black
      60
      M XS L S
      Define Adjustable Sports Bra Black
      131kr (329kr)
      Define Cropped 1/4 Zip Adjustable Black
      30
      L XS M
      Define Cropped 1/4 Zip Adjustable Black
      244kr (349kr)
      Define Cropped 1/4 Zip Black
      40
      L S M XL
      Define Cropped 1/4 Zip Black
      209kr (349kr)
      Define Cropped Adjustable Long Sleeve Black
      40
      XL L XS
      Define Cropped Adjustable Long Sleeve Black
      209kr (349kr)
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      60
      M XS S
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      159kr (399kr)
      Define Seamless Cropped T-shirt Black Wmn
      40
      L S XS M XL
      Define Seamless Cropped T-shirt Black Wmn
      197kr (329kr)
      Define Seamless LS Crop Top Black Wmn
      30
      L S XS M XL
      Define Seamless LS Crop Top Black Wmn
      230kr (329kr)
      Genanvendte materialer
      Define Seamless LS Shoulder Top Black
      50
      M XS L S
      Define Seamless LS Shoulder Top Black
      174kr (349kr)
      Nyhed!
      Genanvendte materialer
      Define Seamless Pocket Biker Shorts Black
      20
      M XS S XXL
      Define Seamless Pocket Biker Shorts Black
      359kr (449kr)
      Define Seamless Pocket Tights Black
      30
      M XS L S
      Define Seamless Pocket Tights Black
      384kr (549kr)
      Nyhed!
      Genanvendte materialer
      Define Seamless Scrunch Sports Bra Black
      20
      XXL S XS L XL
      Define Seamless Scrunch Sports Bra Black
      279kr (349kr)
      Nyhed!
      Genanvendte materialer
      Define Seamless Scrunch Tights Black
      20
      XS
      Define Seamless Scrunch Tights Black
      439kr (549kr)
      Define Seamless Sports Bra Black
      30
      L S XS M XL
      Define Seamless Sports Bra Black
      209kr (299kr)
      Define Seamless Tights Black Wmn
      35
      M XS L S
      Define Seamless Tights Black Wmn
      324kr (499kr)

      Køb looket

      Define Adjustable Sports Bra Black
      60
      M XS L S
      Define Adjustable Sports Bra Black
      131kr (329kr)
      Define Cropped 1/4 Zip Adjustable Black
      30
      L XS M
      Define Cropped 1/4 Zip Adjustable Black
      244kr (349kr)
      Define Cropped 1/4 Zip Black
      40
      L S M XL
      Define Cropped 1/4 Zip Black
      209kr (349kr)
      Define Cropped Adjustable Long Sleeve Black
      40
      XL L XS
      Define Cropped Adjustable Long Sleeve Black
      209kr (349kr)
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      60
      M XS S
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      159kr (399kr)
      Define Seamless Cropped T-shirt Black Wmn
      40
      L S XS M XL
      Define Seamless Cropped T-shirt Black Wmn
      197kr (329kr)
      Define Seamless LS Crop Top Black Wmn
      30
      L S XS M XL
      Define Seamless LS Crop Top Black Wmn
      230kr (329kr)
      Genanvendte materialer
      Define Seamless LS Shoulder Top Black
      50
      M XS L S
      Define Seamless LS Shoulder Top Black
      174kr (349kr)
      Nyhed!
      Genanvendte materialer
      Define Seamless Pocket Biker Shorts Black
      20
      M XS S XXL
      Define Seamless Pocket Biker Shorts Black
      359kr (449kr)
      Define Seamless Pocket Tights Black
      30
      M XS L S
      Define Seamless Pocket Tights Black
      384kr (549kr)
      Nyhed!
      Genanvendte materialer
      Define Seamless Scrunch Sports Bra Black
      20
      XXL S XS L XL
      Define Seamless Scrunch Sports Bra Black
      279kr (349kr)
      Nyhed!
      Genanvendte materialer
      Define Seamless Scrunch Tights Black
      20
      XS
      Define Seamless Scrunch Tights Black
      439kr (549kr)
      Define Seamless Sports Bra Black
      30
      L S XS M XL
      Define Seamless Sports Bra Black
      209kr (299kr)
      Define Seamless Tights Black Wmn
      35
      M XS L S
      Define Seamless Tights Black Wmn
      324kr (499kr)

      Andre har også købt

      Define Seamless Tights Black Wmn
      35
      M XS L S
      Define Seamless Tights Black Wmn
      324kr (499kr)
      Define Seamless Sports Bra Black
      30
      L S XS M XL
      Define Seamless Sports Bra Black
      209kr (299kr)
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      40
      S XS M XL
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      299kr (499kr)
      Ribbed Define Seamless Tights Black Wmn
      40
      L S M XS
      Ribbed Define Seamless Tights Black Wmn
      329kr (549kr)
      Ribbed Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      50
      L S M XS
      Ribbed Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      224kr (449kr)
      Define Seamless Sports Bra White
      40
      S XS M XL L
      Define Seamless Sports Bra White
      179kr (299kr)
      Define Seamless Sports Bra Dk Teal Melange
      60
      S M XS
      Define Seamless Sports Bra Dk Teal Melange
      119kr (299kr)
      Define Seamless Sports Bra Grey Melange
      70
      XS S
      Define Seamless Sports Bra Grey Melange
      90kr (299kr)

      Andre har også købt

      Define Seamless Tights Black Wmn
      35
      M XS L S
      Define Seamless Tights Black Wmn
      324kr (499kr)
      Define Seamless Sports Bra Black
      30
      L S XS M XL
      Define Seamless Sports Bra Black
      209kr (299kr)
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      40
      S XS M XL
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      299kr (499kr)
      Ribbed Define Seamless Tights Black Wmn
      40
      L S M XS
      Ribbed Define Seamless Tights Black Wmn
      329kr (549kr)

      Are you in the right place?

      • Åland
      • Argentina
      • Armenia
      • Australia
      • Austria
      • Belgium
      • Bosnia-Herzegovina
      • Brazil
      • Brunei
      • Bulgaria
      • Chile
      • China
      • Colombia
      • Costa Rica
      • Croatia
      • Cyprus
      • Czech Republic
      • Denmark
      • Dominica
      • Egypt
      • Estonia
      • Faroe Islands
      • Finland
      • France
      • Germany
      • Gibraltar
      • Greece
      • Hong Kong
      • Hungary
      • Iceland
      • India
      • Indonesia
      • Ireland
      • Israel
      • Italy
      • Kenya
      • Kuwait
      • Latvia
      • Lithuania
      • Luxembourg
      • Malaysia
      • Malta
      • Moldova
      • Monaco
      • Montenegro
      • Netherlands
      • New Zealand
      • Norway
      • Philippines
      • Poland
      • Portugal
      • Puerto Rico
      • Qatar
      • Reunion
      • Romania
      • Saudi Arabia
      • Serbia
      • Singapore
      • Slovakia
      • Slovenia
      • South Africa
      • Spain
      • Sverige
      • Switzerland
      • Taiwan
      • Thailand
      • Turkey
      • Ukraine
      • United Arab Emirates
      • United Kingdom