Summer Sale

Scrunch Seamless Shorts Black Wmn

Cykelshorts med rynkedetalje.

Valgt farve: Sort
Fås i disse farver
ruler
SIZE GUIDE SEAMLESS

*
Follow any special guidelines that you might find on the product page
*This is a general size guide for all our seamless products
*
Read our sports bra guide here.




Seamless Women (cm)
XSSMLXLXXL
Waist (C)56-6262-6868-7474-8080-8686-92
Lower Hip (D)81-8787-9393-9999-105105-111111-117
Thigh47-5050-5353-5656-5959-6262-65
Inseam to floor (E)76,57879,5818283
Chest (B)75-8181-8787-9393-9999-105105-111
Arm length (A)545657,5596061





We know that every body is unique and that people have different opinions about how a garment should fit. This is a general size guide for all our seamless garments for women. Since the fit differs depending on material, we ask you to read the specific recommendations on each product page. If there's no special recommendation on the specific product, use this guide or choose the size you normally wear and choose size based on your largest measurement.

Køb matchende produkt
Genanvendte materialer
Scrunch Seamless Sports Bra Black
25
XS M XL L S
Scrunch Seamless Sports Bra Black
262kr (349kr)
Tekniske forhold
  • Seamless

    Seamless er teknisk set en strikkemetode, der anvendes i produktionsøjemed. I modsætning til "cut and sew" indebærer seamless, at tøjet rundstrikkes direkte i en maskine og sidenhen færdiggøres ved, at man skærer dele af beklædningsgenstanden ud for at lave ærmer og åbninger, og bagefter syr den sammen. Det betyder, at en færdig seamless-beklædningsgenstand kan have sømme, men mange færre end et konventionelt fremstillet stykke tøj efter "cut and sew"-metoden.

    Strikketeknikken seamless har undergået en enorm udvikling inden for de seneste 5-10 år og gør det i dag muligt at levere flere typer tekniske og ydelsesfremmende fordele såsom kompression, ventilation, fleksibilitet, mindre friktion og færre ubekvemme syninger. Udover designet og de tekniske funktioner medfører seamless-produktionen også mindre spild af tekstil, for i stedet for at skære dele ud til beklædningsgenstanden af et større tøjstykke, så strikkes seamless-tøjet direkte til sit endelige formål.

    Ved at ændre garn eller garnets sammensætning, og den måde man behandler det på, kan man opnå et hav af forskellige kombinationer af stretch, taktilitet, design og pasform.

    Sweattech

    Vores egenudviklede Sweattech™-formel er designet til at transportere fugt og sved væk fra kroppen til stofoverfladen, hvor det fordamper. Dette giver dig mulighed for at holde dig tør og komfortabel under din træning.

    Firevejs stræk

    Materialet er strækbart både lodret og vandret, hvilket giver en fantastisk fleksibilitet og elasticitet. Det giver mulighed for fuld bevægelse for at gøre din træning så god som muligt.

Tekniske forhold
  • Seamless

    Seamless er teknisk set en strikkemetode, der anvendes i produktionsøjemed. I modsætning til "cut and sew" indebærer seamless, at tøjet rundstrikkes direkte i en maskine og sidenhen færdiggøres ved, at man skærer dele af beklædningsgenstanden ud for at lave ærmer og åbninger, og bagefter syr den sammen. Det betyder, at en færdig seamless-beklædningsgenstand kan have sømme, men mange færre end et konventionelt fremstillet stykke tøj efter "cut and sew"-metoden.

    Strikketeknikken seamless har undergået en enorm udvikling inden for de seneste 5-10 år og gør det i dag muligt at levere flere typer tekniske og ydelsesfremmende fordele såsom kompression, ventilation, fleksibilitet, mindre friktion og færre ubekvemme syninger. Udover designet og de tekniske funktioner medfører seamless-produktionen også mindre spild af tekstil, for i stedet for at skære dele ud til beklædningsgenstanden af et større tøjstykke, så strikkes seamless-tøjet direkte til sit endelige formål.

    Ved at ændre garn eller garnets sammensætning, og den måde man behandler det på, kan man opnå et hav af forskellige kombinationer af stretch, taktilitet, design og pasform.

    Sweattech

    Vores egenudviklede Sweattech™-formel er designet til at transportere fugt og sved væk fra kroppen til stofoverfladen, hvor det fordamper. Dette giver dig mulighed for at holde dig tør og komfortabel under din træning.

    Firevejs stræk

    Materialet er strækbart både lodret og vandret, hvilket giver en fantastisk fleksibilitet og elasticitet. Det giver mulighed for fuld bevægelse for at gøre din træning så god som muligt.

  • Beskrivelse
  • Levering
  • Modellen på billedet er 163 cm og har størrelse S på.

    Din yndlings scrunch-stil, nu sømløs! Med scrunch-effekten på bagdelen fremhæver du dine former. Materialet er blødt og behageligt på kroppen, og shortsene har en god åndbarhed. Hvad mere kan du ønske dig fra dit træningstøj?!

    -Scrunch-strikket teknologi, der fremhæver dine former, mens du holder dig tør med vores SWEATTECH™-teknologi
    -Minimalt spild i produktionen grundet den sømløse strikning
    -SWEATTECH™-teknologi
    -Flatterende design, der fremhæver dine former
    -ICIW-logo på hoften
    -4-vejs stræk for fuld 360° bevægelsesfrihed
    -Højtaljet for en perfekt pasforme

    Specifikationer
      Farve: Sort
      Laundry: Vaskes ved minimum 40°C. Tåler ikke skyllemiddel. Tåler ikke tørretumbler. Vaskes sammen med lignende farver.
      Materialer: 90% Polyamide, 10% Spandex
      Pasform: Stramtsiddende
      Varenr: 11260-001
    • Vores ambition er at sende din ordre så hurtigt som muligt. Hvis du bestiller din ordre inden kl. 13.00, sendes den samme dag! Husk at leveringstider kan være længere i perioder med højsalg og helligdage. Ved kassen kan du se præcis hvilke priser og leveringsmetoder der gælder for din ordre.

      Priserne i vores webshop er inklusive moms. Forsendelsesomkostningerne lægges til prisen og betales af kunden. Forsendelsesomkostningerne meddeles ved bestilling.

      Vi tilbyder returnering inden for 365 dage og gratis ombytning. En returnering uden ombytning til et nyt produkt koster 49 DKK. Returneringer sendes gennem samme fragtmand som din ordre.



    • Beskrivelse

    • Din yndlings scrunch-stil, nu sømløs! Med scrunch-effekten på bagdelen fremhæver du dine former. Materialet er blødt og behageligt på kroppen, og shortsene har en god åndbarhed. Hvad mere kan du ønske dig fra dit træningstøj?!

      -Scrunch-strikket teknologi, der fremhæver dine former, mens du holder dig tør med vores SWEATTECH™-teknologi
      -Minimalt spild i produktionen grundet den sømløse strikning
      -SWEATTECH™-teknologi
      -Flatterende design, der fremhæver dine former
      -ICIW-logo på hoften
      -4-vejs stræk for fuld 360° bevægelsesfrihed
      -Højtaljet for en perfekt pasforme

      Specifikationer
        Farve: Sort
        Laundry: Vaskes ved minimum 40°C. Tåler ikke skyllemiddel. Tåler ikke tørretumbler. Vaskes sammen med lignende farver.
        Materialer: 90% Polyamide, 10% Spandex
        Pasform: Stramtsiddende
        Varenr: 11260-001
      • Levering

      • Vores ambition er at sende din ordre så hurtigt som muligt. Hvis du bestiller din ordre inden kl. 13.00, sendes den samme dag! Husk at leveringstider kan være længere i perioder med højsalg og helligdage. Ved kassen kan du se præcis hvilke priser og leveringsmetoder der gælder for din ordre.

        Priserne i vores webshop er inklusive moms. Forsendelsesomkostningerne lægges til prisen og betales af kunden. Forsendelsesomkostningerne meddeles ved bestilling.

        Vi tilbyder returnering inden for 365 dage og gratis ombytning. En returnering uden ombytning til et nyt produkt koster 49 DKK. Returneringer sendes gennem samme fragtmand som din ordre.



      ICIW Familien ser godt ud!

      Anmeldelser

      Køb looket

      Genanvendte materialer
      Scrunch Seamless Biker Shorts Black
      30
      M XL L S XS
      Scrunch Seamless Biker Shorts Black
      314kr (449kr)
      Genanvendte materialer
      Scrunch Seamless Biker Shorts Deep Red
      30
      L XS XL
      Scrunch Seamless Biker Shorts Deep Red
      314kr (449kr)
      Genanvendte materialer
      Scrunch Seamless Biker Shorts Graphite
      30
      XL L S XS M
      Scrunch Seamless Biker Shorts Graphite
      314kr (449kr)
      Genanvendte materialer
      Scrunch Seamless Sports Bra Black
      25
      XS M XL L S
      Scrunch Seamless Sports Bra Black
      262kr (349kr)
      Genanvendte materialer
      Scrunch Seamless Sports Bra Deep Red
      25
      L XL S XS
      Scrunch Seamless Sports Bra Deep Red
      262kr (349kr)
      Genanvendte materialer
      Scrunch Seamless Sports Bra Graphite
      25
      M XL L S XS
      Scrunch Seamless Sports Bra Graphite
      262kr (349kr)
      Scrunch Seamless Tights Black
      30
      L S M XS
      Scrunch Seamless Tights Black
      384kr (549kr)

      Køb looket

      Genanvendte materialer
      Scrunch Seamless Biker Shorts Black
      30
      M XL L S XS
      Scrunch Seamless Biker Shorts Black
      314kr (449kr)
      Genanvendte materialer
      Scrunch Seamless Biker Shorts Deep Red
      30
      L XS XL
      Scrunch Seamless Biker Shorts Deep Red
      314kr (449kr)
      Genanvendte materialer
      Scrunch Seamless Biker Shorts Graphite
      30
      XL L S XS M
      Scrunch Seamless Biker Shorts Graphite
      314kr (449kr)
      Genanvendte materialer
      Scrunch Seamless Sports Bra Black
      25
      XS M XL L S
      Scrunch Seamless Sports Bra Black
      262kr (349kr)
      Genanvendte materialer
      Scrunch Seamless Sports Bra Deep Red
      25
      L XL S XS
      Scrunch Seamless Sports Bra Deep Red
      262kr (349kr)
      Genanvendte materialer
      Scrunch Seamless Sports Bra Graphite
      25
      M XL L S XS
      Scrunch Seamless Sports Bra Graphite
      262kr (349kr)
      Scrunch Seamless Tights Black
      30
      L S M XS
      Scrunch Seamless Tights Black
      384kr (549kr)

      Andre har også købt

      Scrunch Seamless Tights Black
      30
      L S M XS
      Scrunch Seamless Tights Black
      384kr (549kr)
      Scrunch Tights Black Wmn
      35
      S XS M XL XXL
      Scrunch Tights Black Wmn
      357kr (549kr)
      Scrunch V-Shape Tights Black Wmn
      35
      M XL XXL L S XS
      Scrunch V-Shape Tights Black Wmn
      389kr (599kr)
      Scrunch V-shape Shorts Black Wmn
      40
      XL L
      Scrunch V-shape Shorts Black Wmn
      257kr (429kr)
      Scrunch Tights Anthracite Wmn
      35
      M XL XXL L S XS
      Scrunch Tights Anthracite Wmn
      357kr (549kr)
      Scrunch V-Shape Tights Anthracite Wmn
      40
      XS M XL L S
      Scrunch V-Shape Tights Anthracite Wmn
      359kr (599kr)
      Scrunch Pocket Biker Shorts Black Wmn
      50
      L S XS M XL
      Scrunch Pocket Biker Shorts Black Wmn
      239kr (479kr)
      Genanvendte materialer
      Scrunch Seamless Biker Shorts Black
      30
      M XL L S XS
      Scrunch Seamless Biker Shorts Black
      314kr (449kr)

      Andre har også købt

      Scrunch Seamless Tights Black
      30
      L S M XS
      Scrunch Seamless Tights Black
      384kr (549kr)
      Scrunch Tights Black Wmn
      35
      S XS M XL XXL
      Scrunch Tights Black Wmn
      357kr (549kr)
      Scrunch V-Shape Tights Black Wmn
      35
      M XL XXL L S XS
      Scrunch V-Shape Tights Black Wmn
      389kr (599kr)
      Scrunch V-shape Shorts Black Wmn
      40
      XL L
      Scrunch V-shape Shorts Black Wmn
      257kr (429kr)

      Are you in the right place?

      • Åland
      • Argentina
      • Armenia
      • Australia
      • Austria
      • Belgium
      • Bosnia-Herzegovina
      • Brazil
      • Brunei
      • Bulgaria
      • Chile
      • China
      • Colombia
      • Costa Rica
      • Croatia
      • Cyprus
      • Czech Republic
      • Denmark
      • Dominica
      • Egypt
      • Estonia
      • Faroe Islands
      • Finland
      • France
      • Germany
      • Gibraltar
      • Greece
      • Hong Kong
      • Hungary
      • Iceland
      • India
      • Indonesia
      • Ireland
      • Israel
      • Italy
      • Kenya
      • Kuwait
      • Latvia
      • Lithuania
      • Luxembourg
      • Malaysia
      • Malta
      • Moldova
      • Monaco
      • Montenegro
      • Netherlands
      • New Zealand
      • Norway
      • Philippines
      • Poland
      • Portugal
      • Puerto Rico
      • Qatar
      • Reunion
      • Romania
      • Saudi Arabia
      • Serbia
      • Singapore
      • Slovakia
      • Slovenia
      • South Africa
      • Spain
      • Sverige
      • Switzerland
      • Taiwan
      • Thailand
      • Turkey
      • Ukraine
      • United Arab Emirates
      • United Kingdom